👤

Se extrag din mina de cărbuni 500kg cărbuni,din aceasta cantitate se elimină 50kg impurități. Aflați puritatea cărbunelui.
Va rog urgent,îmi trebuie mâine va rog


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

500kg carbune

50 kg impuritati

p = ?

-se afla masa  pura de carbune

mt = mp + mimp.

mp= mt - mimp.

mp= 500 - 50= 450 kg C

-se afla puritatea

p= mp .100 : mt

p= 450 . 100 : 500 = 90%