Răspuns :
Răspuns:
DIN TABEL, rezulta masa A,Na=23g/mol
deci 1mol.....are masa.....23g
x..........................................4,6g
x= 4,6g/23g/mol= 0,2molNa
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!