Răspuns:
1800m
Sint 90 km intre bornele 125 si 215: 215 - 125 = 90 km
Timpul este de 20 minute.
Viteza de deplasare: v = 90km / 25 minute = 90 * 1000 / (25 * 60) m/s
v = 90 * 1000 / 25 / 60 = 90 * 40 / 60 = 3600 / 60 = 60m/s
Masina se opreste dupa 1 minute (viteza dinala vf=0).
Viteza medie pe durata frinarii (de la viteza initiala vi=60 m /s) este:
vm = (v1 + vf) / 2 = (60 + 0) / 2 = 30m/s
Distanta parcursa la frinare: d = vm * 1minut = 30 * 60 = 1800m
Raspuns: 1800m