Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
formula de baza este :
concentratia = masa dizolvata x 100 : masa solutiei
c = md x 100 : ms
( masa solutiei = masa dizolvata + masa de apa )
ms = md + m apa
1. ms = 500 g
c = 20%
md = ?
c = md x 100 : ms
md = c x ms : 100 = 20 x 500 : 100 = 100 grame
2. c = 15%
md = 30 g
ms = ?
ms = md x 100 : c = 30 x 100 : 15 = 200 grame solutie 15%
masa de apa = ms - md = 200 g - 30 g = 170 g
3. md = 40 g
m apa = 260 g
c = ?
c = md x 100 : ms
md = 40 g
ms = md + m apa = 40 + 260 = 300 g
c = 40 x 100 : 300 = 13.33 %
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!