Răspuns :
Răspuns:
Na2O
1 mol _____ 23×2+16 g
5 moli ____ x
x = 5×62 = 310 g
Răspuns:
Explicație:
5moli Na2O
masa de Na2O
n=m : M
m= n . M
M Na2O= 2.23 + 16= 62--------> 62g/moli
m = 5moli . 62g/moli = 310g Na2O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!