👤

Un automobil consuma 4l de benzina la o distanta de 50 km.Cati litri de benzina va consuma automobilul pentru a parcurge 600 km

Cat mai repede va rog!!Dau coroana!!!​


Răspuns :

600:50=12

12×4=48 l

Coroana și abonează-te te rog.

Dacă 4 litrii ----------50 km

X litri 600km

Cele două mărimi sunt direct proporționale deci 600×4=50×X

2400=50×X

X=48 litrii

Explicație pas cu pas:

sper că am fost de folos

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari