Răspuns :
Răspuns:
mp=3t
mi=2t
pi=40%
Explicație:
p/100=mp/mt
60/100=mp/5=>mp=60x5/100=>mp=3t
mt=mp+mi=> mi=mt-mp=> mi=2t
procentul de impuritati:
pi/100=mi/mt=>pi= mix100/mt=>pi=200/5=>pi=40%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!