1. Calculăm cantitatea totală de marfă.
Ardei + cartofi + castraveți + vinete =
= 40 kg + 60 kg + 20 kg + 30 kg
= 150 kg
2. Aflăm cât reprezintă 40% din total.
40% * 150 kg = (40/100)*150 = 60 kg
3. Identificăm soluția problemei.
Cartofii (60 kg) reprezintă 40% din cantitatea totală a mărfii cu care a venit agricultorul la piață.
Sper tare mult că te-am ajutat. Mult succes!