Răspuns
v1=18Km/h
d1=10m
a).
t1=?
relați de calcul
viteza, v=d÷t
t1=d1÷v1
v1=(18Km/h)=(18×1000m/s)÷ 3600 s =5m/s
t1=10m÷(5 m/s)= 2s
t1= 2s
b).v2=72Km /h =(72×1000)÷ 3600=20 m/s
d=20m în timp de 1 s
c) viteza medie, Vm=(V1+V2)÷2
Vm=(5+20)÷2=12,5m/s, pe distanta 10 m
dacă d=40m, atunci
primul parcurge 40 m,în 4s
al doilea parcurge 40m,în 2s, ambii având vitezele de mai sus,
viteza medie este vm=12,5m/s