Răspuns :
Răspuns:
-notez formula moleculara a hidrocarburii CaHb
-ecuatiia reactiei de ardere
CaHb + (2a+b/2)/2O2 ---->aCO2+ b/2H2O
-DEDUC f.b din raportul de mase,stiind miuCO2=44g/mol miuH2O=18g/mol
22/9= 44a/18b/2--->. 2a=b----> CaH2a CORESPUNDE UNEI ALCHENE
-determin f.m.\
d= miu/miu aer---> miu= 1,453x29g/mol= 42g/mol
12a+ 2a=42--> a= 3---> hidrocarbura este C3H6=propena
calculez volumul de O2, stiind Vm=22,4l/mol,
42g........4,5x22,4 l
\C3H6 +9/2O2---> 3CO2+ 3H2O
8,4g...............x
V=20.16 L O2
-calculez N,E=[(2+3(4-2)+6(1-2)]/2=1
CH2=CH-CH3 SAU un triunghi cu legaturi simple si cu grupe CH2 in fiecare varf(ciclopropan)
plicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!