Răspuns :
Răspuns:
l=2*r=8 cm
A(patrat) =l²= 64cm²
A(cerc)=π R²=3,14*16=50,24cm²
Raport=64 : 50,24=1,27=127/100
Explicație pas cu pas:
Sper ca te am ajutat!
Imi dai coroana?
[tex]\it Latura \ p\breve atratului\ este\ \ell=2r\\ \\ \dfrac{\mathcal{A}_{\Box}}{\mathcal{A}_{O}}=\dfrac{\ell^2}{\pi r^2}=\dfrac{(2r)^2}{\pi r^2}=\dfrac{4\not r^2}{\pi \not r^2}=\dfrac{4}{\pi}[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!