👤

Ce concentrație va avea o soluție de sare dacă peste 400 g soluție de concentrație 20% se adaugă 50 g sare​

Răspuns :

Răspuns:

c =mdx100/ms

solutia initiala

c,i=20%

ms,i=400g

md,i= c,ixms,i/100g= 80g

solutia finala

md,f= 80g+50g=130g

ms,f=400g+50g= 450g

c,f= 130x100/450=28,9%

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari