👤

25. Un cetătean a depus suma de 10 000 de lei intr-un cont de economii. Dobanda pentru un astfel de cont este de 5% pe an, calculându-se anual in functie de suma disponibila in cont. Dacă această sumă de bani va fi lăsată pentru 3 ani în acel cont, ce sumă se va putea extrage la final?.​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

5% ⇒ rata dobanzii=1.05

1.05³=1.576 (rata dob . pe 3 ani)

10000*1.1576 =11576 lei ( dupa 3 ani)