👤

Un volum de 800 L de apa este turnat intr-un vas de forma cubica ce are latura de 10 dm. Sa se afle inaltimea stratului de apa.
Va rog cu explicatie, dar normala, sunt debia primul an la fizica, sunt clasa a 6!


Răspuns :

Răspuns:

V vas = l x l x l = l³ = 10³ dm³= 1000 dm³ = 1000 l

1 dm³ = 1 l

V ramas = 1000 - 800 = 200 l = 200 dm³

V paralelipiped = L x l x h = 10 x 10 x h = 100 h = 200 --> h = 2 cm

apa urca până la inaltimea 10 - 2 = 8 dm

Explicație:

R: 8 dm

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari