👤

un punct material are impulsul egal cu 12 kg m/s și energia cinetică egală cu 24J.Aflati masa și viteza lui.​

Răspuns :

Răspuns:   masa = 3 kg

                  v = 4 m/s

Explicație:

impulsul p= mv = 12 kg m/s

energia cinetica  Ec = mv²/2 = 24 J

Ec / p = mv²/2mv = v/2 = 24 /12

V = 4 m/s

m = p/v = 12 kg m/s : 4 m/s = 3 kg

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari