(1) 6 pahare și 5 farfurii au costat 60 RON. 3 pahare și 11 farfurii au costat 81 RON .Cât costă un pahar? dar o farfurie ?dar 3 pahare și 3 farfurii? Vă rog prin metoda comparativă!!
(2) La o fermă 6 vaci și 15 oi consumă zilnic 180 de kg de fân. la o altă fermă 3 vaci și 15 oi consumă 30 de kg mai puțin. Câte kilograme de fân consumă o vacă și o oaie? prin metoda comparativă!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!