👤

un automobil parcurge jumătate din drumul său d =450m in timp de 25 secunde iar cealaltă jumătate de timp în 20 secunde. în prima jumătate din drum parcurge cu 25 secunde iar a doua jumătatea de timp în 20 secunde : a) accelerația mobilului. B) viteza inițială a mobilului
Va rog foarte mult sa ma ajuți ​


Răspuns :

Răspuns:

În total=2×450=900m.V1=d1/T1=450/25=18m/s.T total=T1+T2=25+20=45s.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari