Completaţi spaţiile libere din tabelul de mai jos şi scrieţi pe foaie rezolvările
necesare.

clorura de aluminiu ; AlCl3 , M = 27+3x35,5 = 133,5 g/mol , n = 267/133,5 = 2 moli ,
133,5 g AlCl3 .................. 27 g Al
100% .................................. a= 20,25% Al
CuSO4 , sulfat de cupru , M = 64+32+4x16 = 160 g/mol , m = 5x160 = 800 g ,
160g CuSO4 ......................... 64 g
100% .................................... a= 40% O