👤

3 Știind că 6 kg de piersici costă 36 de lei, tot atât cât 9 kg de mere, să se afle cât costă 1 kg
piersici și cât costă 1 kg de mere?
Sacokado mai ci
tor
fi
.​


Răspuns :

Explicație pas cu pas:

6 kg piersici =36 lei

9 kg mere=36 lei

_________________

1 kg piersici =?

1 kg mere =?

__________________

36:6=6 lei 1 kg de piersici

36:9=4 lei 1 kg de mere

Vezi imaginea NOTHING3