👤

5. Ce masă de zahăr trebuie dizolvată în 60 g de apă pentru a obtine o solutie de concentratie 10%?​

Răspuns :

Răspuns:

6.66g zahar

Explicație:

m apă= 60 g

c=10%

c/100= md/ ms

c/100= md/ md + m apă

10/100= md/ md + 60

100 md = 10(md+60)

100 md =10 md + 600

100 md-10md= 600

90 md= 600

md= 600/90

md= 6,66 g zahar