Răspuns :
Răspuns:
b) 87,5%
Explicație:
a) Două proprietăți fizice ale cuprului: are culoare arămie și este bun conductor electric și termic.
b) Minereul de cupru (cu masa 400 kg) conține impurități (cu masa 50 kg) și cupru pur (cu masă necunoscută).
m(Cu pur) = m(minereu) - m(impurități) = 400 kg - 50 kg = 350 kg cupru pur
Puritatea reprezintă masa de substanță pură din 100 de unități de substanță impură.
Dacă 400 kg minereu conțin.....350 kg Cu pur
Atunci 100 kg minereu conțin.......y kg Cu pur
y = 100 kg × 350 kg / 400 kg = 87,5%
-Mihai
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!