👤

13 Determină căldura necesară unei mase m = 400 g de gheață, aflate la temperatura t = -15 °C, pentru a obține apă la temperatura ta = 80 °C. ​

Răspuns :

Răspuns:

m=400 g=0,4 kg

t1=15°Cl

tt gheață =0°C

t2=80°C

Q=?J

cg=2100 J/Kg•K

ca=4180 J/Kg•K

caldura latenta t gheață

=35000 J/Kg

Q=Q1+Q2+Q3

Q1=m•cg(tt-t1)

Q2=m•caldura latenta gheață

Q3=m•ca(t2-tt)

Q1=0,4kg•2100 J/kg

Q1=60•210 J

=12600 J

Q2=m•caldura latenta t

=0,4Kg•335000 J/kg

=4•33500 J

=133760 J

Q3= m•ca •(t2-tt)

=0,4 kg•4180•8 J

=133760 J

Q= 12600 J+134000 J+133760J

=280360

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari