👤

Daca avem o solutie de sare si apa,de concentratie 25% care contine 50 g sare
Sa se calculeze:masa de apa din solutia initiala,cantitatea de apa pe care trebyie sa o adaugam ca sa obtinem o solutie de concentratie 5%, ce cantitate de sare trebuie sa adaugaam ca sa obtinem o solutie de concentratie 75%


Răspuns :

Explicație:

1)

c=25%

md=50g sare

mH2O=?

ms=?

ms=md*100 supra c

ms=50*100 supra 25

ms=simplificam 50 cu 25 prin 25 =>

=>ms = 2*100 supra 1

ms=200g

mH2O=ms-md

mH20=200g-50g

mH20=150g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari