27.Un oscilator armonic liniar a carui perioada este T=0,8s are la momentul t=T/8, energia cinetica Ec=2J si impulsul p=1N*s.Sa se scrie legea din miscare a oscilatorului si sa se calculeze energia totala si impulsul maxim(faza initiala nula).
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!