Răspuns :
Răspuns:
md:30g
apa:270g
ms+md=apa=30+270=300
c=?
c=md×100/ms=30×100/300=10%
Explicație:
[tex] \bf m_{d} = 30 \: g[/tex]
[tex] \bf m_{apa} = 270 \: g[/tex]
[tex] \bf c = \: ?[/tex]
[tex] \red{ \boxed{ \bf m_{s} = m_{d} + m_{apa}}}[/tex]
[tex]\red{ \boxed{ \: \bf c = \dfrac{m_{d}} {m_{s}} \cdot 100 \: }}[/tex]
[tex]\bf m_{s} = 30 \: g + 270 \: g\implies \underline{m_{s} =300 \: g}[/tex]
[tex] \bf c = \dfrac{ \not30} { \not30 \not0} \cdot 10 \not0 \implies \purple{ \underline{c = 10\%}}[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!