👤

1 și 2 va rog rapid va dau coroniță

1 Și 2 Va Rog Rapid Va Dau Coroniță class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

18 kg mere .....................54 lei

1 kg mere.......................54:18= 3 lei

5 kg mere .....................3x5=15 lei (costa 5 kg de mere)

-

2)

180 lei .......................12 mingi

180:12= 15 lei ............1 minge

105 lei ......................105 :15= 7 mingi ( poate cumpara )

Răspuns:

  1. 18kg=54lei
  2. 54:18=3
  3. 1 leu=3kg
  4. 5*3=15kg

12mingi=180lei

180:12=15lei

105:12=8 rest 9