1 și 2 va rog rapid va dau coroniță

Răspuns:
Explicație pas cu pas:
18 kg mere .....................54 lei
1 kg mere.......................54:18= 3 lei
5 kg mere .....................3x5=15 lei (costa 5 kg de mere)
-
2)
180 lei .......................12 mingi
180:12= 15 lei ............1 minge
105 lei ......................105 :15= 7 mingi ( poate cumpara )
Răspuns:
12mingi=180lei
180:12=15lei
105:12=8 rest 9