👤

din 500 g solutie de concentratie 20% eliminăm 200 g apa. Care va fi concentrația? ​

Răspuns :

c=md*100/ms

20=md*100/500 => md=100g => 500-100=400g apa
400-200=200g apa
masa soluției finale=200+100=300g

c=100*100/300
c=33,33%