👤

4. Un teren agricol cu suprafața de 50 m² se cultivă cu vinete. Știind că pe fiecare metru pătrat se recoltează o cantitate de 1 kg de vinete costă 5 000 lei, aflați ce sumă de bani se încasează pe întreaga recoltă.​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

50×50=2500

1kg per m2

2500kg

2500×5000= 1.250.000 lei

50x50=2500(metri patrati in total) rezulta ca sa vand 2500 kg de vinete.

2500x5000=1250000

Sper ca e bine=)