👤

dacă 3 g de substanță A reacționează cu 4 g de substanță B, pentru a forma 5 g de substanță C și o cantitate ,,X" de substanță D, atunci : a) X=7 g b) X= 9g c)=2g ​

Răspuns :

Răspuns:

se aplica legea conservarii masei

intra in reactie  masa de 3g+4g

rezulta dn reactie  X,g + 5g

ele trebuie sa fie egale  :  7g= (x+5)g

rezulta  x= 2g

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari