Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
248g CuCO3
se descompune
g,moli CuO
248g xg
CuCO3 = CuO + CO2
124g 80g
x= 248 . 80 : 124 = 160 g CuO
n= m : M
n= 160g : 80g/moli= 2 moli CuO
M CuCO3 = 64 + 12+ 3.16=124------> 124g/moli
MCuO= 64 + 16= 80------> 80g/moli
Răspuns:
Calculam in grame
MCuCO3=64+12+3×16=142g/mol
MCuO=64+16=80g/mol
124g.........80g
CuCO3 = CuO + CO2
248g.......... xg
x= 248 × 80 /124 = 160 g CuO
Calculam in moli
nCuCO3=m/M=248/124=2moli
1mol...........1mol
CuCO3 = CuO + CO2
2moli..........ymoli
y=2×1/1=2moli CuO
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!