👤

două corpuri au viteza v1=18km respectiv v2=10m/s . care dintre cele doua corpuri are viteza mai mare? urgent​

Răspuns :

Răspuns:

al doilea

Explicație:

18 km/h = 18.000 m/3.600s = 5 m/s

v2 = 2v1 -> v2 > v1