👤

Un cub din lemn are latura l=3cm și densitatea p=0.5 g/cm3. Cunoscând accelerația gravitaționala g=10N/kg, sa se determine : a) volomul corpului b) masa corpului c) greutatea corpului ​

Răspuns :

a) v cub= 3^3= 27 cm
b) p=m/v m= p•v = 0,5•27 = 13,5 g = 0,0135 kg
c) G=m•g = 0,0135•10 = 0,135 N
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari