5. Un gospodar a adunat din livadă 64 de lădite a câte 15 kg mere și 85 lădiţe a câte 20 kg prune. Câți bani a încasat gospodarul pe toate fructele vândute dacă un kg de mere a costat 3 lei, iar un kg de prune a costat 5 lei?
Pai știm că avem 15kg de mere și 1kg = 3 lei asta înseamnă că facem 15×3=45 lei , așa faci și la prune știm că avem 20kg și 1kg = 5 lei asta înseamnă că facem 20×5=100 lei .
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!