Răspuns:
Fals. Distanța de 600 km este reprezentată ca având 30 cm
Explicație pas cu pas:
distanța pe hartă = distanța pe teren × scara hărții
20 cm = distanța pe teren × 1 : 2.000.000
distanța pe teren = 20 cm × 2.000.000 = 40.000.000 cm = 400 km
Distanța pe hartă corespunzătoare unei distanțe pe teren de 600 km se calculează astfel:
distanța pe hartă = 600.000 m : 2.000.000 = 0,3 m adică 30 cm.