👤

2,4 grame de magneziu se supune arderii.cati moli de oxid bazic se obtin?ce cantitade de oxigen avem nevoie?

Răspuns :

Răspuns:

n= 0,05 mol O2

Explicație:

  0,1      x

2Mg + O2 -> 2MgO  

   2        1

n- număr de moli

M(Mg) = 24 g/mol Mg

nMg = m(Mg)/M(Mg) = 2,4/24 = 0,1 mol Mg

x = (0,1x1)/2 = 0,1/2 = 0,05 mol O2