👤

5,6g de var nestins reactioneaza cu apa. ce cantitate de var stins se obtine

Răspuns :

Răspuns:

MCaO =40+16=56g/mol

MCa(OH)2=40+2×16+2×1=74g/mol

56g...........................74g

CaO + H2O => Ca(OH)2

5,6g.........................xg

x=5,6×74/56=7,4g Ca(OH)2

Explicație: