Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
md= 10 g sare
mapa= 100g
c =?
c= md .100 : ms
ms= md + mapa
ms= 10 + 100= 110g sol. de sare
c= 10 .100 : 110 =9,09 %
Salut!
Răspuns:
c=9,09%.
Explicație:
Concentrația procentuală a unei soluții reprezintă cantitatea de substanță dizolvată în 100 g de soluție.
- c=md·100/ms, unde „md”-masa de substanță dizolvată, „ms”-masa soluției;
***Concentrația procentuală se exprimă în procente.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!