REPEDE VA ROG!!!DAU COROANĂ

Răspuns:
HNO3
a) raport atomic H:N:O=1:1:3
b) MHNO3=1+14+3×16=63g/mol
c) n=m/M=6,3/63=0,1moli
d)
63g HNO3.......................48gO
6,3g HNO3.......................xgO
x=6,3×48/63=4,8gO
Explicație: