👤

Un automobil se deplaseaza rectiliu si uniform cu viteza de 54 km/h in timp de 185 de secunde. Ce distanta a strabatut automobilul?

Răspuns :

Explicație:

54 km/h= 54×1000/3600 m/s

=15 m/s

distanta=viteza ori timp

d=15*185=2775 m

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari