Răspuns:
a) c = 15%
b) c = 6,25%
c) c = 10%
Explicație pas cu pas:
Concentrația este dată de formula:
C% = (cantitatea de substanță/cantitatea totală a soluției)* 100%
a)
Cantitatea de substanță = 40 g (zahăr)
cantitatea totală a soluției = 60 + 340 = 400 g (întrucât cele două substanțe se adună)
C% = (60 / 400) * 100% = 0,15*100% = 15%
b)
cantitatea de sare = 50 grame
cantitatea totală = 50+750 = 800 grame
C% = (50 / 800) *100% = 0,0625 * 100% = 6,25%
c)
cantitatea de acid citric = 5 grame
cantitatea totală a soluției = 5+45 = 50 grame
C% = (5 / 50) * 100% = 0,1 * 100% = 10%