👤

1. Să se prepare 200 g soluție de clorură de sodiu de concentrație 5% .Care este cantitatea de sare și de apă ?



Răspuns :

Răspuns:

ms=200g

C=5%

md=?

m apă=?

md=C×ms/100=5×200/100=10g

mapa=200-10=190g

Explicație: