Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
8moli CaCO3
moli CO2
8moli xmoli
CaCO3= CaO + CO2
1mol 1mol
x= 8moli CO2
Răspuns:
1 mol..........................1mol
CaCO3 => CaO + CO2
8moli.........................x moli
x=8×1/1=8moli CO2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!