👤

Se dă: P= 2800 kg/m3 m=700g V=?
varog ajutor dau coroana​


Răspuns :

Salut,

[tex]Densitatea\ \rho=2800\ \dfrac{kg}{m^3}.[/tex]

Știm formula:

m = V·ρ, unde V este volumul corpului, iar ρ (se citește ro) este densitatea corpului.

Transformăm m din grame în kilograme:

m = 700 de grame = 0,7 kg.

Din cele de mai sus avem că:

[tex]V=\dfrac{m}{\rho}=\dfrac{0,7\ kg}{2800\ kg/m^3}=\dfrac{7\cdot 10^{-1}}{28\cdot 10^2}\ m^3=\dfrac{1}4\cdot 10^{-3}\ m^3=\\\\\\=0,25\cdot 10^{-3}\ m^3=25\cdot 10^{-5}\ m^3.[/tex]

Ai înțeles rezolvarea ?

Green eyes.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari