👤

Ce masa de clor este necesara pentru a se obtine 3 moli de clorura de potasiu in reactie cu bromura de potasiu? Urgeenttt

Răspuns :

Răspuns:

        1mol......2mol

2K + Cl2---> 2KCL

        x................3mol

x= niu= 1,5mol Cl2

miu,Cl2=71g/mol----> m=niuxmiu= 1,5molx71g/mol=106,5 gCl2

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari