Ajutor vă rog îmi trebuie la fizică -Dau coroană-

Răspuns:
[tex]P=20W\\d=10m\\t=60s\\F=?[/tex]
Prima data calculam viteza cu ajutorul distantei si timpului:
[tex]v=\frac{d}{t} =\frac{10}{60} =0,16 m/s[/tex]
A doua oara, calculam forta cu ajutorul formulei puterii:
[tex]P=F*v => F=\frac{P}{v}=\frac{20}{0,16}=125N (newtoni)[/tex]
Sper ca te-am ajutat! :)