7. Ce cantitate de căldură este necesară pentru a obtine, dintr-o bucata de gheață cu masa de 400 g luată la 0°C, vapori cu temperatura de 100°C? . (^, = 335 kJ/kg, c = 4190 J/kg°C; X = 2260 kJ/kg) R: 1205,6 kJ Yanori avînd condensation cantitate de vanori avind tomnoratura do 100c
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!