👤

cata glucoza se consuma pt a degaja 2898kj ? ​

Răspuns :

Răspuns:

câtă glucoză se consumă pentru a degaja 2898Kj

Răspuns

Glucoza are formula C6H1206

MCH1206=180g/mal

n=m/M=100/180= 0,555moli glucoză

1 mal glucoză......2802Kj

0,555moli glucoză.,.........x

x=1556,66Kj

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari