4 kg de mere costa 12lei . Cât costă 1 kg de mere? Cât costă 15 kg ?
Se rezolvă cu ,,......"

Răspuns:
Rezolvare:
Cât costă 1 kg de mere?
12:4=3
Cât costă 15 kg?
12x15=180