Răspuns :
5 lei • 3 kg = 15 lei ( 3 kg de rosii)
3 lei • 2 kg = 6 lei ( 2 kg de castraveti)
7 lei • 4 kg = 28 lei ( 4 kg de capsuni)
Sper ca te-am ajutat!
Răspuns:
Cat cost 3kg de rosii?
5×3=15lei
Cat costa 2kg de castraveti?
2×3=6lei
Cat costa 4kg de capsuni?
4×7=28lei
Cat costa toate cumparaturile?
15+6+28=21+28=49lei
nu stiu ce clasa esti dar iti rezolv si intr un exercitiu:
5×3+2×3+4×7=
=15+6+28=
=21+28=
=49
succes
coroana!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!