ex 1 dau coroana!!!!!!!!!

Răspuns:
date necesare
miu,KOH= 56g/mol
miuKCl= 74,5 g/mol
calculez moli KOH
niu=m/miu= 112/56mol=2molKOH
stabilesc coeficientii
calculez moli Fe(OH)2 SI KCl care se obtin
1mol...........2mol........1mol............2mol
FeCl2 + 2KOH---> Fe(OH)2 + 2KCl\
2mol...............x...............y
x= 1molFe(OH)2
y= 2molKCl
calculez masa
m=niuxmiu= 2x74,5g=149gKCl
Explicație: